Digital signage na záchranu života
Na trhu se objevil nový produkt Imotion HELP, je kombinací outdoor totemu v oranžové barvě s LCD displejem a automatického defibrilátoru. Základní myšlenkou konceptu HELP je získat pozornost širší veřejnosti, místních úřadů, významných ministerstev a médií na pomoc při náhlé srdeční zástavě, která je nejzákeřnější příčinou smrti v dnešním světě. Může potka kohokoliv, kdykoliv a bez jakéhokoliv předběžného varování. A nejděsivější je, že oběti náhlé srdeční zástavy jsou ponechány pouze 4 minuty času, během kterých může být její život zachráněn bez jakýchkoliv následků.
Po Evropě bylo nainstalováno již mnoho defibrilátorů. Jejich nevýhodou je, že nejsou na očích a většina obyvatel ani neví kde jsou umístěny a natož jak je používat.
Řešením může být právě spojení s digital signage zařízením, které je postavené přímo na ulici a dokáže díky LCD obrazovce a zejména interaktivnímu obsahu přitáhnout pozornost.
HELP obsahuje automatický elektrický defibrilátor, který může být přístupný komukoliv. Defibrilátor je v chráněném prostoru, který lze po zadání 4-místného PIN kódu na klávesnici lokálně otevřít. Prostor je možné také otevřít přes internet ze vzdáleného místa. Tato druhá varianta je životaschopná, pokud je systém instalován v centru města a je integrován se systémem integrovaného záchranného čísla 112. Jakmile se člověk zhroutí, účastník se může přes HELP dovolat na „112“. Call centrum se snaží této osobě zajistit vyslání sanitky a snaží se uklidnit svědka. Jak všichni víme, ambulance potřebuje v průměru 10-15 minut než dorazí na místo, někdy to trvá ještě déle.
Pokud účastník volá přes mobilní telefon, může ho „call centrum 112“ po odeslání ambulance nasměrovat co nejrychleji na nejbližší umístění imotion HELPU a dálkově otevřít dveře prostoru defibrilátoru. Pokud je systém v důsledku výpadku elektrického proudu nebo připojení k internetu dálkově nedostupný, lze defibrilátor otevřít lokálně přes PIN kód, protože HELP je zálohován UPS.
Pokud dojde k vyjmutí defibrilátoru, obsah na obrazovce se změní z reklamy na záchranné pokyny k poskytnutí první pomoci. Pokud není prostor/čas ke zhlédnutí videa na obrazovce, osoba z ,,call centra 112“ může poskytnout zjednodušený postup použití defibrilátoru.
Zatím je celá síť v návrhu a prvotní projekt funguje v maďarské Budapešti. V Česku HELP začíná a svojí premiéru bude mít na letošním AMPERU v Brně.
Komentáře uzavřeny.
24.3.2011 - 12:42
Výborně napsaný článek Přístroj vypadá opravdu profesionálně. jen by ma zajímalo v jaké cenové relaci se bude pohybovat. Pokud je to již známo.
24.3.2011 - 13:20
Podobné zařízení, ale bez displaye jsem viděl myslím v Paříži. Myslím, že je poměrně rozumný nápad tuto věc obsadit displayem, protože alespoň člověk vizuálně může kontrolovat svůj postup první pomoci a zároveň display může odbourat určitou bariéru strachu – „co když dělám něco špatně“. Je jasné, že takové zařízení se nebude používat neustále, ale umístění takovýchto zařízení by mělo být poměrně četné, vždyť se jedná o zárchranu života. Druhá věc je ta, kdyby se člověk dostal do situace, kdy by měl toto zařízení použít, zda bude vědět co má dělat, ale díky displeji snad ano.
24.3.2011 - 15:14
Docela zajímavé využití poutače. Ten defibrilátor je plně mobilní, nebo je s tím poutačem spojený? Nehrozí že ho někdo ukradne když jedenkrát zjistí pin?
Bude v dohledné době vidět v Brně i mimo veletrh vrámci třeba nějaké osvětové akce?
28.3.2011 - 15:24
Dobrý den cena se určuje na základě vybavení.
Klauz Robert
4.4.2011 - 15:13
Dobrý den, defibrilátor je plně mobilní a automatický.Správa PIN čísel a celkově přístupu je velmi rozsáhlá. Je možné mít jeden PIN pro jednu osobu a jiné další nastavení.
Co se týče osvětové akce, už se jedná o umístění v Brně.
Klauz Robert
4.4.2012 - 13:00
Byla by velká náhoda, kdyby náhlá příhoda postihla někoho v těsné blízkosti panelu, aby bylo možno na displeji kontrolovat svůj postup. A Běhat stovky metrů od postiženého k panelu a zpět? Samotné AED již svými pokyny vede obsluhu, stačí poslouchat přístroj a konat.